Parádní zakončení úspěšné sezóny – Oceláři se ve finále střetnou s Brnem

Parádní zakončení úspěšné sezóny – Oceláři se ve finále střetnou s Brnem

Kometa Brno jede. Organizace Libora Zábranského je doslova kometou českého play off posledních dvou let. Za tu dobu Brňané odehráli 23 utkání ve vyřazovacích bojích s bilancí 20 výher a pouhých tří porážek. Oceláři tak mají před sebou motivující výzvu – porazit dobře rozjetý válec.

Dosavadní průběh sezóny Komety Brno
Základní část brněnské Komety byla výsledkově kolísavá, nakonec svěřenci trenéra Zábranského dosáhli 29 výher a 23 porážek. Brňané se nevyhnuli výsledkovým výpadkům, naopak byly pasáže, kdy hráli parádní hokej. V podstatě se jedná o základní část podobnou té před rokem, respektive byla trochu klidnější. Náskok na sedmé místo, kde je již nutnost podstoupit náročné předkolo, byl totiž letos 14bodový, zatímco před rokem Kometa zachraňovala přímý postup do čtvrtfinále až v samotném závěru. Hokejisté Brna v základní části na sto procent naplnili cíl – postoupili přímo do čtvrtfinále.

Nejsložitějším obdobím si hráči Komety prošli mezi 13. a 32. kolem. V tomto období od půlky října do předvánočních dní vůbec nepřipomínali úřadujícího mistra. Jako by i na ně dopadla mistrovská kocovina. V této pasáži sehráli 19 utkání a pouze čtyři vyhráli v normální hrací době. Na své konto si připsali 20 bodů, tedy zhruba třetinu možných. Z extrému do extrému. Poslední předštědrovečerní zápas byl také poslední porážkou na následujících devět zápasů – to si Kometa před finišem základní části upevnila pozici v horní šestce.

A play off? Rok 2018 v prvních dvou kolech vyřazovacích bojů kopíruje úspěšnou sezónu předcházející. Ve čtvrtfinále Kometa vyřadila 4:0 na zápasy Vítkovice. Stejně jako loni u série se Spartou se tvrdilo, že to bude extrémně vyrovnaná a těžká série, přitom na ukončení sezóny soupeři Brnu stačil nejmenší možný počet zápasů. A semifinále? Brněnští hokejisté si svou bilanci dokonce ještě vylepšili. Zatímco v roce 2017 se Hradec Králové loučil po sérii 2:4, letos se Plzni podařilo vyvzdorovat jen jedno vítězství.

Kanadské bodování Komety Brno v play off:
1. Hynek Zohorna 11 (6+5)
2. Martin Erat 7 (4+3)
3. Martin Nečas 7 (3+4)
4. Martin Zaťovič 6 (0+6)
5. Petr Holík 5 (2+3)

Kanadskému bodování týmu zatím vévodí Hynek Zohorna. 27letý člen klanů Zohornů nastřílel šest gólů a na pět přihrál. Produktivní jsou i Martin Erat s Martinem Nečasem, přihrávkami zásobuje své kolegy Martin Zaťovič. Velký technik, který může rozhodovat zápasy – to je Petr Holík. Posila Brna v průběhu sezóny, když přišel z Mladé Boleslavi za Vojtěcha Němce. Holík je z brněnských útočníků nejútlejší postavy, například na Radima Zohornu mu chybí 30 kilo. Svou pozici a důležité úkoly v útoku Brna má Alexandre Mallet, který se z hocha, jenž má tvrdit muziku, transformoval v přičinlivého střelce schopného přispěchat s důležitým gólem. V obraně disponuje Libor Zábranský tvrdými, spolehlivými, ale zároveň konstruktivními obránci. Ondřej Němec má dlouholeté zkušenosti z reprezentace a Ruska, Jan Štencel stále patří mezi mladé a nadějné beky i směrem k národnímu týmu. Zkušeností na rozdávání má Michal Barinka, který působil zatím spíše jako sedmý bek. Pod Javorovým působil zhruba před deseti lety i Tomáš Malec. V bráně je zatím v play off jednoznačnou jedničkou spolehlivý Čiliak.

Bilance vzájemných zápasů v základní části
Kdyby došlo na bodovou rovnost obou týmů po 52. kole základní části, měli by díky lepší bilanci ze vzájemných zápasů navrch Oceláři. Třinečtí hokejisté dva zápasy vyhráli v normální hrací době – první domácí, když triumfovali poměrem 4:1 za přispění Růžičkova hattricku, a druhý zápas v Brně, tentokrát za přispění dvou gólů zraněného kanonýra. Třinecká sedmadvacítka vstřelila vítězný gól 46 sekund před koncem utkání! Dvakrát se radovali Brňané – hned v prvním kole úřadující mistr dorovnal v závěrečných šesti minutách dvoubrankovou ztrátu, aby následně rozhodl v nájezdech. Vítězství za plné tři body se dočkali svěřenci trenéra Zábranského ve 40. kole, když pod Javorovým vyhráli 5:2.

I když Martin Růžička je zraněný, po operaci a do finále nezasáhne, můžeme jenom dokreslit, jak moc bude tento elitní útočník Ocelářům scházet. Růžička odehrál za Oceláře šest sezón, celkem 345 zápasů. Během této doby nastřílel devět hattricků, z toho hned tři byly proti Kometě – 7. prosince 2012 se podílel na domácí výhře 5:2, 2. března 2014 na demolici Brna v poměru 10:2 a v rámci 14. kola této sezóny pomohl porazit soupeře 4:1. Celkem během šesti ročníků pod Javorovým nasázel Brnu 18 gólů. Z toho ale hned ve třech sezónách nedal ani gól, naopak v sezónách 2012-13 vstřelil sedm branek, o rok později šest a v letošní sezóně již výše uvedených pět branek.

1. vzájemný zápas, 1. kolo, 8. září 2017 (DRFG Arena, Brno)
HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 5:4 po sam. náj. (2:3, 0:1, 2:0/0:0)
Branky a nahrávky: 5. V. Němec (Štencel, Vincour), 7. Vincour (Zaťovič, M. Erat), 54. J. Hruška (M. Erat, O. Němec), 58. O. Němec (M. Erat), roz. sam. náj. T. Svoboda – 1. Marcinko (Martin Růžička, Roth), 9. Irgl (Dravecký, M. Kovařčík), 16. Marcinko (Rákos, M. Doudera), 33. Hrňa (Krajíček). 7 454 diváků

2. vzájemný zápas, 14. kolo, 17. října 2017 (Werk Arena, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Hrňa (Marcinko, M. Doudera), 32. Martin Růžička (Hrňa, Rákos), 46. Martin Růžička (O. Kovařčík, Marcinko), 60. Martin Růžička (Rákos) – 29. Mallet (Nahodil, Gulaši). 4 199 diváků

3. vzájemný zápas, 27. kolo, 29. listopadu 2017 (DRFG Arena, Brno)
HC Kometa Brno – HC Oceláři Třinec 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 31. Horký (Mallet, H. Zohorna), 35. Zaťovič (M. Erat) – 32. Martin Růžička (Krajíček, M. Doudera), 47. Chmielewski (Cienciala, O. Kovařčík), 60. Martin Růžička (Marcinko, Rákos). 7 151 diváků

4. vzájemný zápas, 40. kolo, 14. ledna 2018 (Werk Arena, Třinec)
HC Oceláři Třinec – HC Kometa Brno 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 25. Polanský (Martin Růžička, Svačina), 32. Roman Vlach (Marcinko, Martin Růžička) – 16. M. Erat (Vincour, Krejčík), 21. M. Erat (J. Hruška, R. Zohorna), 22. L. Čermák (Dočekal), 23. Nečas, 58. Krejčík. 4 767 diváků

Kanadské bodování zápasů Ocelářů s Kometou Brno v základní části:
1. Martin Růžička (TRI) 8 (5+3)
2. Tomáš Marcinko (TRI) 6 (2+4)
2. Martin Erat (KOM) 6 (2+4)
4. Daniel Rákos (TRI) 4 (0+4)
5. Erik Hrňa (TRI) 3 (2+1)
6. Tomáš Vincour (KOM) 3 (1+2)
7. Milan Doudera (TRI) 3 (0+3)
8. Ondřej Němec (KOM) 2 (1+1)
8. Jan Hruška (KOM) 2 (1+1)
8. Martin Zaťovič (KOM) 2 (1+1)
8. Alexandre Mallet (KOM) 2 (1+1)
8. Jakub Krejčík (KOM) 2 (1+1)
13. Lukáš Krajíček (TRI) 2 (0+2)
13. Ondřej Kovařčík (TRI) 2 (0+2)
Uvedení hráči pouze s dvěma a více kanadskými body.

Vzájemné zápasy s Kometou Brno v extraligové historii
Když pomineme vzájemné setkávání Třince a Brna v první národní před rokem 1995 a krátkou epizodu koexistence obou týmů v jediné sezóně, když společně postoupily do nejvyšší soutěže a v jediném ročníku stihly sehrát jen dva zápasy, střetávají se letošní finalisté teprve od roku 2009, kdy se do Brna opět vrátila extraliga díky znojemské licenci. Za tu dobu bylo odehráno celkem 38 soubojů hokejového Severu proti Jihu.

Hned v první sezóně utrpěli třinečtí hokejisté nejvyšší porážku, když ještě na starém stadionu Za Lužánkami podlehli 3:9. O téměř 17 let později naopak Oceláři slavili nejvyšší výhru v Brně – luxusní výsledek 7:3 vezli třinečtí hokejisté domů 20. ledna 2013. Nejvyšší výhra doma se konala o rok později. V 50. kole sezóny 2013-14 Slezané doma vyhráli 10:2 – jednalo se o jeden z pouhých čtyř desetigólových výher Třince v extraligové historii, která čítá téměř čtrnáct set zápasů! V tom zápase se hattrickem blýskl nyní zraněný kanonýr Růžička, kromě něj se trefilo dalších sedm Ocelářů. Velký zápas sehrál v Rondu o další rok později brněnský rodák Jiří Polanský. 9. ledna 2015 zde Třinečtí vyhráli 4:3 po nájezdech a všechny čtyři góly hostujícího týmu zařídil právě Polanský. Slavná ale nebyla celá příští sezóna 2015-16, protože všechny čtyři zápasy vyhráli brněnští hokejisté, aniž by Ocelářům přenechali byť jediný bod.

Celkem ve vzájemných utkáních jsou mírně úspěšnější hráči Třince. Při přepočtu podílu získaných bodů v tříbodovém systému by na své konto uzmuli 54 procent možných bodů.

Komentáře

Pořádáme nebo jsme partnery akcí

Naši partneři

AC Steel a.s.
BKB Metal, a.s.
Bulawa – reklamní agentura
CRAFT
Finitrading
Město Třinec
Obec Vendryně
Autel montáže
Klimaprodukt, a.s.
Kovona System, a.s.
Třinecká klimatizace, a.s.
Třinecký inženýring a.s.
Kovopol Industry
Sirius Investments
Allianz
Birell
Blackcomb
Braintrast
Čajovna V pohodě
Cieslar s.r.o.
Creactive
ČSOB Pojišťovna
Dara Kuźmic
Destiny
Distrimed
e-statika.cz
Elsto, a.s.
Eneza
Estim
Fita Restaurant
Farma U Klokana
Filip Tesař - freelance developer
Fit Factory Třinec
Hajduk a partneři
Herbamedicus
Hitrádio Orion
Horizont
Hotel Vitality
Hutník
IFK – Regionální televize
Iontovenapoje.com
LANEX a.s.
M&M reality
Městská knihovna Třinec
Mňamis
Ossiko v.s.p.
pletivo-ploty3nec
Pochutnej si!
Pro Balon
Radegast
Restart Energy
Scaserv
Steeltec.cz
Tiande
VIP akce
Vitality Slezsko
ŽPL Group, a.s
Konání akce umožnil podnik Lesy České republiky, s.p.