Třinecké vzpírání - Radka a Klára

Třinecké vzpírání - Radka a Klára

V minulém roce jsme měli možnost se seznámit s prvníma dvěma kategoriemi závodníků ve vzpírání, s mladšími a staršími žáky. Představila jsem Vám jednotlivé závodníky a i jejich trenéry, teď už se posuneme o třídu výš, na juniory.

Juniory máme jak dívky, tak chlapce, začneme dvojicí děvčat. Jistě jste si všimli, že u žáků máme sourozeneckou dvojici Jakuba a Martina Šlachtovy, u děvčat není výjimka. Radka (14) a Klárka (17) Klabalovy jsou sestry z Kojetína, na valnou část tréninků dohlíží jejich otec, Radovan Klabal, který za Třinec závodí, stejně, jako obě jeho dcerky. Konečné slovo v tréninku má ale hlavní trenér Jan Cymorek.

 

Od kolika vzpíráš?

Radka – od 11 let.

Klárka – od 11 let, poctivé tréninky od prosince 2018.

Tady se děvčata shodla, obě začaly vzpírat v nižším věkovém limitu, a přitom ne úplně brzy.

 

Jak ses ke vzpírání dostala?

Radka – ke vzpírání jsem se dostala přes taťku a sestru, asi to byla celkem předvídatelná cesta, když z každé strany někdo tříská činkami.

Klárka – taťka se vzpírání věnuje už roky, jezdívala jsem s ním nejen na tréninky, ale i na závody, nebylo tedy divné, když jsem si to jednoho dne chtěla zkusit taky.

 

Co vnímáš na vzpírání jako dobré, případně jako špatné?

Radka – fajn je, že díky posilování a vzpírání jsem nabrala svaly, špatné je, že když chvíli netrénuji, nebo když netrénuji pravidelně, nejde mi to tak, jak bych si představovala, chce to pravidelnost.

Klárka – je to druh pohybu, který mě vážně baví, díky vzpírání jsem poznala hodně nových lidí, se kterými si hodně rozumím. Negativní na tom je podle mě to, že když se tomu chci poctivě věnovat, zabere to moc času, stejně jako každá činnost, ve které chcete vyniknout.

 

Máš nějaké vyšší ambice?

Radka – chtěla bych získat alespoň jednu medaili na závodech.

Klárka – určitě, a ne jednu, třeba letos bych se chtěla vytrénovat tak, že bych jela na Mistrovství Evropy do 17 let, postupně i na další vyšší soutěže. Hlavně bych u tohoto sportu chtěla vydržet, co nejdéle to půjde.

 

Kdybys byla trenérem, co bys změnila?

Radka – zvýhodnila bych holky oproti klukům na závodech, když startují v kategoriích holky spolu s kluky, nemohou je většinou porazit.

Klárka – nad tím jsem nikdy nepřemýšlela, nikdy bych totiž trenérem být nemohla J

 

Tvoje první závody, jaký jsi z nich měla pocit bez ohledu na výsledky?

Radka – i přes vzpěračské zázemí a podporu doma jsem byla zbytečně moc nervózní.

Klárka – moje první závody byly před 6 lety v Německu, v tu dobu jsem vzpírala asi tři měsíce, takže to nebyl žádný velký výkon, ale připadala jsem si v tu chvíli nesmírně důležitě. Přece jenom, kolik 11letých holek z České republiky závodí v Německu?

 

Tvůj největší osobní rekord, nejde mi o tabulky, ale tvůj osobní pocit, například, že zvedneš čistě 100 kg na závodech, i když na tréninku máš rekord 110kg.

Při téhle otázce jsem z děvčat chtěla dostat osobní pocity, tabulky si může každý najít, když má zájem.

Radka - (smích) 100 kilo jsem ještě nezvedla. Mám radost z každého nového rekordu, který udělám.

Klárka - měla jsem období, kdy jsem měla z strašný respekt z trhu a u každého pokusu s těžší váhou jsem před činkou uhnula, takže když jsem se hecla, přestala to dělat a trhla 51 kilo, byl to pro mě obrovský rekord.

 

Jak myslíš, že bude letošní rok vypadat z hlediska vzpírání?

Radka - mám to jasné, prostě se posunout zase kus dopředu.

Klárka - doufám, že velmi úspěšně. Poctivě trénuji, hlídám si jídlo, abych jedla dost a hlavně měla dostatek bílkovin, takže věřím, že to bude něco znamenat a že výsledky budou stát za to.

 

V čem ti vzpírání pomohlo?

Radka -  nabrala jsem svaly a přestala mě bolet kolena, díky závodům jsem se otrkala a překonala nervozitu vystupovat před lidmi, jsem sebevědomější.

Klárka – vzhledem k tomu, že se vzpírán za tu dobu, co ho dělám, stalo velkou součástí mého života, tak mohu říci, že mi pomohlo v hodně věcech. Díky častým závodům jsem například částečně překonala nervozitu, začala jsem se cítit více sebevědomě, jsem taky schopna se díky tomuto sportu odreagovat.

 

Co vzkážeš nováčkům?

Radka – aby vytrvali, i když jim to zrovna nejde, chce to čas, i ten jejich.

Klárka – asi hlavně to, aby to nevzdávali, i když začátky budou složité a ne všechno se bude hned dařit. Vzpírání je technicky náročné a chce to mít velké odhodlání a taky trpělivost.

 

Děkuji za rozhovor, děvčata, a ať se daří v dalším pokračování tohoto krásného sportu!

 

 

Slovo trenéra Jana Cymorka -   Klárka je velmi talentovaná 16ti letá vzpěračka, v roce 2019 získala na MČR juniorek do 17ti let v hmot. do 59 kg stříbrnou medaili a na MČR do 23 let 3. místo v téže hm. kategorii.

Další děvče z Klabalovic líhně, Radka, která soutěžila v lize ml. žáků, kde se mezi chlapci velice dobře uvedla, kdy v soutěži družstev se v našem družstvu umístila svým výkonem na 3. a 2. místě, na MČR ml. žáků se pak v hmotnosti do 44 g umístila na 5. místě mezi chlapci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře