Třinecké vzpírání - juniorky

Třinecké vzpírání - juniorky

A pokračujeme v představování. V návaznosti na avizovanou ligu juniorek se seznamujeme s děvčaty.

Další kráskou našeho oddílu je Barbora Švaňová, letos sladkých 17 let, která sice vypadá velmi křehce a nenápadně, ale její výsledky jsou výrazné.

Od kolika vzpíráš?

Vzpírám od 16 let, letos v březnu tomu bude rok, co jsem začala.

Jak jsi se ke vzpírání dostala?

Ke vzpírání jsem přičichla primárně přes cross-fit a Danču, která mě trénovala (pozn. Daniela Šigutová, trenérka žáků). Dále mě k činkám přivedli i kluci, které jsem znala dříve než vzpírání.

Co vnímáš na vzpírání jako dobré, případně, jako špatné?

Na vzpírání vnímám dobře vlastně všechno, ať už rozvíjení síly a mobility, nebo disciplinovanost a oddanost tomu. Ale osobně je pro mě v uvozovkách špatné to, že někdy jsem tomu až moc oddaná a moc disciplinovaná, což snadno vede k přetrénovanosti, která mému zdraví neprospívá. Tohle je už ale o individuálnímu přístupu člověka nejen ke sportu. Od toho máme skvělé trenéry, kteří nejen nás vedou k výkonům, ale jsou schopni i odhadnout zdravou míru cvičení.

 Máš nějaké vyšší ambice?

Moje ambice jsou především uzdravení a následné vrácení se k normálnímu trénování a taky to, abych si našla takový ten svůj systém v tom, co se týče tréninků a stravy, regenerace a aby to nebylo jen o trénování. Soutěže momentálně neřeším, co bude, to bude.

Kdybys byla trenérem, co bys změnila?

Celkem těžká představa, když se mám ještě hodně co učit. Ale především bych zrenovovala vzpírárnu, i když chápu, že z finančních důvodů to nebude nejlíp proveditelné. Vzpírání není tak oblíbený a prosazovaný sport jako třeba hokej. Taky bych vybavení uzpůsobila i pro ty menší lidičky, protože třebas bedny na vyrážení jsou pro mě nepoužitelné a pro menší kluky také.

Tvoje první závody, jaký jsi z nich měla pocit bez ohledu na výsledky?

Nevěděla jsem, co očekávat, na své první závody jsem šla asi po 2 měsících vzpírání a vůbec jsem nevěděla, jak to chodí, navíc to byla hned republika juniorek do 20 let. Trochu jsem se bála, hlavně trhu, hned první pokus mi neuznali, ale po tom, co jsem zvládla druhý pokus, uklidnila jsem se a snažila se je zvládnout, jak nejlíp to šlo, a nakonec z toho bylo stříbro. (potěšený úsměv doprovodil spokojenost milé blondýnky)

Tvůj největší osobní rekord, nejde mi o tabulky, ale tvůj osobní pocit, například, že zvedneš čistě 100 kg na závodech, i když na tréninku máš rekord 110 kg.

Můj největší osobní rekord navzdory mým problémům s trhem byl, když jsem nadhodila 69 kg na republice juniorek do 23 let a díky tomu byla na 3. místě, po tom, co mi naprosto nevyšel trh a soupeřka byla o 10kg lepší, já ji však porazila tím, že můj nadhoz byl o 11kg lepší 😊 (pozn. autora – disciplína trhu je první v pořadí, poté se pokračuje nadhozem, vždy)

Jak myslíš, že bude letošní rok vypadat z hlediska vzpírání?

Jak bude letošní rok vypadat vůbec netuším, ale doufám, že po všech stránkách lepší, než ten minulý 😊

V čem ti vzpírání pomohlo?

Vzpírání mi pomohlo hlavně v tom, že jsem našla něco, co mě baví a naplňuje, protože předtím jsem jen bádala po tom, co by mě mohlo bavit, ale nic mě tak úplně nenadchlo. Našla jsem se až ve vzpírání, přestože to není tak častý sport u holek.

Co vzkážeš nováčkům?

Těm přeji hlavně to, aby je to bavilo stejně, jako mě, aby se nezranili a samozřejmě, aby je to bavilo.

 

Barči, děkuji za rozhovor a do dalšího vzpěračského trénování Ti přeji hlavně zdraví , díky své píli už úspěchy dosáhneš snadno.

Darja Supiková, tohle živé stříbro je na tréninku nemožné odchytit, protože studuje vysokou školu mimo své bydliště. Darja byla od malička aktivní dítě, když potom zakotvila u vzpírání, stala se posilou dívčího družstva a je jí doposud.

 

Slovo trenéra – Barča je velmi talentovaná 16-ti letá vzpěračka, před tím dělala cros-ffit, se vzpíráním začala v roce 2019 na počátku roku, stihla vybojovat během roku 3 medaile na MČR ve více kategoriích a to MČR do 17 ti let juniorek 1. místo, MČR do 20 ti 2. místo a do 23. let 3. místo, během roku stačila vytvořit a vylepšit 12 národních rekordů do 17 ti let v hmot. do 55 kg.

Darja je velice šikovná 20-ti letá juniorka, loni se umístila na MČR juniorek do 23 let na 2. místě v hm. do 76 kg a na MČR juniorek do 20 ti let na 3. místě, rovněž byla velkou posilou v družstvu žen TJ TŽ Třinec v 2.lize, jenž se umístilo v roce 2019 na 5. místě.

 

Komentáře