Třinecké vzpírání - junioři - Jakub Danyś

Třinecké vzpírání - junioři - Jakub Danyś

Máme tady další vzpěračskou středu. Pro dnešní rozhovor jsem si vybrala Jakuba Danyśe, vysokého tichého kluka, který působí spíše nenápadně, dokud se nepostaví k čince, je z něj pak cítit jistota, sebevědomí, síla. A jak vidí své vzpěračské období on?

 

Jakube, od kolika vzpíráš?

Vzpírat jsem začal těsně po mých 17. narozeninách.

 

Jak jsi se dostal ke vzpírání?

V druháku na gymplu jsme dostali pohodový rozvrh, takže jsem měl více času, který jsem chtěl vyplnit nějakým sportem. Přemýšlel jsem, na jaký sport ještě nejsem moc starý a napadlo mě vzpírání. Zkusil jsem to, bavilo mě to, a tak jsem pokračoval.

Co vnímáš na vzpírání jako dobré, co jako špatné?

Vzpěrač musí být silný, ale také rychlý, výbušný a flexibilní. Proto vzpěračské cviky používají například atleti nebo hráči amerického fotbalu, zlepšují jejich atletickou a fyzickou připravenost. Taky já se díky vzpírání cítím na tom fyzicky dost dobře i u jiných sportů. Nevýhoda je, že člověk dělá víceméně pořád to samé, pro někoho to může být po čase nuda (pozn. autora – vzpěračských tréninků využívají i hráči třineckého hokeje).

Máš nějaké vyšší ambice?

Ne

Kdybys byl trenér, co bys změnil?

Zvýšil členský příspěvek, aby bylo více peněz k dispozici.

Tvoje první závody – jaký jsi z nich měl pocit bez ohledu na výsledky?

Byly asi měsíc po tom, co jsem začal vzpírat, 3/6 úspěšných pokusů, ale zjistil jsem, že závodit mě baví.

Tvůj největší osobní rekord (nemyslím číselně, ale to, co ty jsi vnímal jako rekord, např. že jsi poprvé zvedl nad hlavu 100 kg, i když osobák máš 150 kg), jde mi o tvůj osobní pocit, ne o tabulky.

Nejhezčí asi bylo, když jsem asi tři měsíce po tom, co jsem začal vzpírat, nadhodil na Silvestrovském dvojboji 100 kg. (pozn. autora – je to oddílová soutěž, kde se soutěží v tlaku na vodorovné lavici a nadhozu).

Jak bude letošní rok vypadat?

Do maturity budu vzpírat a pak se uvidí, podle toho, kam se dostanu na vysokou školu. Nějaké konkrétnější představy nemám.

V čem ti pomohlo vzpírání?

Naučil jsem se vzpěračské cviky, které se člověk moc sám naučit nemůže, což se hodí. Samozřejmě jsem získal taky sílu (snad) a takový klid a připravenost, když dělám něco těžkého, protože když na závodech stojíte před publikem a jdete na činku, je důležité nepanikařit a jít do toho s klidnou hlavou.

Co přeješ nováčkům?

Aby vzpírání zlepšilo jejich fyzickou i psychickou stránku a aby je nic nebolelo.

Děkuji za rozhovor, k maturitě Ti přeji stejně pevné nervy, jako máš na prkně, když stojíš před činkou a do dalších období úspěchy vzpěračské, studijní i osobní.

Slovo trenéra - Kuba Danyś vzpírá přes tři roky, je studentem gymnázia v Třinci, postupně se vypracoval ve velmi platného závodníka v družstvu, který startuje v juniorské lize. V loňském roce rovněž již startoval v družstvu mužů za
2.ligu. V letošním roce je pak klíčovým závodníkem v družstvu juniorů. Jeho nejlepší výkony jsou 100 kg v trhu a 120 kg v nadhozu. Kromě vzpírání má Kuba vynikající úspěchy ve školních aktivitách např. jazykových.

an

Komentáře