Vernisáž výstavy Miroslava Konderly: Vrrrrmmmm

Vernisáž výstavy Miroslava Konderly: Vrrrrmmmm

Vernisáž: 8. 1. 2019 v 18:00

Výstava potrvá do 30. 1. 2019

Miroslav Konderla (35) se narodil jako zdravé dítě. Jeho zdravotní stav se najednou prudce zhoršil v pubertě. Dostal vysoké horečky, několikrát musel být hospitalizován v nemocnicích a jeho zdraví bylo trvale poškozeno.
Pentilka, pastelky, fixky, gelovky, výkresy A2. To jsou nástroje jeho tvorby.
Tyto výtvarné potřeby, které většina výtvarníků vymění postupem času za olejové, či akrylové barvy, Miroslav Konderla radostně používá dodnes.
Konderla je vášnivým milovníkem aut a letadel. Tuto vášeň se naučil přetlumočit do výtvarné tvorby, která zaujme svou barevností a veselostí. Ti z nás, kteří autům nikdy zvlášť nepropadali, se najednou zamilovávají do jejich pestrých barev a rozmanitých tvarů. Na nebi plují obláčky příjemné velikosti, tak aby nezahalily sluneční svit. Tráva je zelená. V pozadí se tyčí hrady, vily, či zámky. Na některých výkresech zurčí vodopád.
Miroslav Konderla si pečlivě vybírá fotografie aut, která kreslí. Je milovníkem starších ročníků, dlouhých a mohutných aut také. Ty zpravidla zachycuje z předně bočního úhlu, tak aby bylo vidět vše podstatné. Kresbu začíná logem auta. Od toho postupně vykresluje mřížku kolem, nárazník. Jak se povede předek, vše ostatní pak již jde jak po másle. Právě okolí aut jim dává zcela nový rozměr. Nejedná se o scény stání v koloně, či parkování auta v přecpaných ulicích. Auto se pohybuje ve volné krajině, aniž by mu cokoliv bránilo v pohybu. Pokud v něm zahlédneme řidiče, usmívá se. Kresby ztělesňují esenci radosti z jízdy. Kresby jsou také často černě orámovány a nacházíme v nich dobová loga, či nápisy. Ty samy mají svou typickou estetiku, která jenom posiluje celkový motoristický dojem z obrazu.

Komentáře