Expediční kamera 2019

Expediční kamera 2019

15
březen 2019
17:00

V pátek 15. 3. 2019 se do Třince zase po roce vrací mezinárodní filmový festival EXPEDIČNÍ KAMERA. Letos nás čeká jubilejní 10. ročník.

Co je Expediční kamera?
Expediční kamera je mezinárodní filmový festival, jehož podstatou je celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech.
Jedná se obvykle o čtyřhodinové pásmo filmů z celého světa zavítá během února až dubna na více než 200 míst v České republice i na Slovensku. Hlavním pořadatelem festivalu je o. s. KLUB HEDVÁBNÁ STEZKA. Program festivalu tvoří jednotliví místní pořadatelé z filmů, které pro festival připravili hlavní pořadatelé. Více informací o celém festivalu najdete na stránkách pořadatele (expedicnikamera.cz).

Co a jak?
Promítáme v pátek 15. 3. 2019 od 17.00 ve velkém sále knihovny (1. patro). Předprodej vstupenek probíhá online přímo na této stránce nebo v Infocentru Třinec.

BONUS: Nebude chybět legendární Bar U Krosny a chleba se škvarkama! :)
Za kolik?
Online přímo na této stránce nebo v Infocentru Třinec si můžete v předprodeji zakoupit vstupenky za následující ceny. Kdo vstupenky nestíhá koupit dopředu, nemusí se bát. Budou k dispozici i na místě.
Dospělí: 60 Kč
Studenti a senioři: 40 Kč
Děti do dvanácti let zdarma.

Které filmy budeme letos v Třinci promítat?
Prohlédněte si program a pusťte si trailery k jednotlivým filmům (po rozkliknutí názvu filmu). Bude to stát za to! Buďte u toho s námi! ✌️
Upozorňujeme diváky Expediční kamery, že uvedené časy jsou pouze orientační.

Dejte nám vědět, že na festival dorazíte a připojte se k facebookové události Expediční kamera Třinec 2019. Na stránkách události budeme zveřejňovat aktuální info. 

17:00
10 minut
Úvod
Co se bude dít? Jak bude celý večer probíhat?


režie: Martin Čadra
 

17:05-17:50
45 minut
Matsés
Je dnes ještě vůbec možné zažít opravdové dobrodružství, tak jako za starých časů a jen s papírovou mapou v ruce? Jaké to je, když se otec s dcerou na vlastní pěst vydají na peruánsko-brazilskou hranici až do nitra Amazonie ke kmeni Matsés, čelícímu tlaku civilizace a těžařských společností? Matsés je film, který vás chvíli inspiruje a dojímá, chvíli vám běhá mráz po zádech.

země: Česká republika
jazyk: český
režie: Miroslav Haluza
 

17:50-18:15
25 minut
Stumped
Maureen je lezkyně. Bydlí v Coloradu a miluje zvířata, nezdravé jídlo a spaní v autě. A kromě toho má také lezecký projekt. Chystá se vylézt cestu Days of Future Past obtížnosti 8+ (UIAA). Jenže talent není všechno a Mo zjišťuje, že na sobě bude muset pracovat mnohem víc, než byla dosud zvyklá. Že bude muset poslouchat trenéra, posilovat, změnit životosprávu a trochu míň se flákat, a na to je Mo až moc tvrdohlavá, takže je to boj. Jo a mimochodem, Mo nemá jednu ruku.

země: USA
jazyk: anglický, české titulky
režie: Cedar Wright, Keating
 

18:15-18:45
30 minut
Přestávka
Pivo, chleba se škvarkama, … 


režie: Bar U Krosny
 

18:45-20:15
60 minut
Cestovatelská beseda Vítězslava Rady
Je možné vést outdoorový život v největším městě na světě, Šanghaji, nebo je potřeba vycestovat dále?
Na co se připravit a s čím počítat, když bydlíte a pracujete v centru 150-milionové aglomerace a kam z ní utéct, když chcete být chvíli sami?
Je snazší najít oázu klidu v Číně, na Taiwanu, v Hong Kongu, Koreji či Japonsku? A jak se neztratit při sólo
výletech v Thajsku, Vietnamu, Nepálu, Kambodži a Indonésii, když často musíte spolehat jen na svou intuici?
Třinecký rodák Vítězslav Rada prožil v těchto zemích poslední tři roky života a o své zážitky se s vámi přijde
podělit v rámci filmové přehlídky – Expediční kamery.

 
 

20:15-20:30
13 minut
Waiau – Toa Odyssey
Jezdívali jsme na vodu s barely a kytarou. Na kole jsme vozili brašny těžké tak, že kolo nešlo zvednout do vlaku. Ale to už dnes neplatí. Víte, co je to packraft? Je to nafukovací loď, která je lehká tak, ji jednoduš složíte a hodíte na záda. A víte, co je to bikepacking? Moderní pojetí minimalistického cestování na kole. Parta tří dobrodruhů, jednoho fotografa a filmaře vyrazila na 300 km dlouhou 6denní cestu bez jakékoliv podpory. Naplánovali výpravu spojující divoké řeky a přírodní cyklotraily v téměř nedotčené divočině Nového Zélandu. Aby toho nebylo málo, jen měsíc před odjezdem je ničivé zemětřesení nutí měnit plány a to jim odkrývá možnosti objevit novou krajinu.

země: Nový Zéland
jazyk: anglický, české titulky
režie: Simon Waterhouse
 

20:30-21:00
26 minut
Tupendeo
Stephan Siegrist s parťákem Thomasem Senfem se vydávají v roce 2015 na prvovýstup hory Tupendeo v oblasti Kašmíru v  indických Himalájích. Nález lezeckého materiálu těsně pod vrcholem jim odkrývá příběh z expedice roku 1992. Místní si jen matně vybavují jakousi tragickou událost – pro horolezce Jonathana Bambera byl adrenalin denním chlebem a právě vrchol Tupendeo měl být další výzvou a dalším zdolaným vrcholem. Jenže osud to chtěl jinak a kousek pod vrcholem došlo k fatální nehodě. Boj o vrchol se pro Jonathana ve vteřině stal bojem o život a nekonečným čekáním na slitování.

země: Švýcarsko
jazyk: anglický / německý, české titulky
režie: Hans Ambühl / Visual Impact GmbH
 

21:00-21:45
42 minut
Kroky na hraně
Běhání je moderní. Všichni běháme. Běháme pro radost, abychom zhubli, abychom byli nejlepší. Byly ale doby, kdy byl běh formou útěku. Kdo utekl, přežil. Skupina slovenských ultraběžců se vydává po stopách Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera, kteří v roce 1944 utekli z pekla koncentračního tábora v Osvětimi a absolvovali 170 km dlouhou cestu do Žiliny, aby podali svědectví o systematickém vyvražďování Židů. Více než kopce a vzdálenost tentokrát ale na cestě bolí vzpomínky.

země: Slovenská republika
jazyk: slovenský
režie: Viliam Bendík
 

21:45-22:30
39 minut
Divided
Z Kanady do Mexika můžete jet pohodlně autem. Jenže je to 4 a půl tisíce kilometrů, takže je pohodlnější třeba letět. Rickie a Lee ale pojedou na kole. Obě spojuje láska k cyklistice a v sedle kola už obě dvě zažily leccos. Tentokrát čelí řádné výzvě – závodu Tour Divide napříč Severní Amerikou. Během dlouhé cesty si sáhnou na opravdové dno, ale nezastaví je ani porce kilometrů, ani bolest, smutek a komáři, a dokonce ani strach ze selhání. Protože někdy je selhání to nejlepší, co vás na cestě může potkat.
země: Velká Británie
jazyk: anglický, české titulky
režie: Lee Craigie, Rickie Cotter
 

22:30
 
Závěr
Závěr, rozloučení, pozvánka na další “cestování”

režie: Martin Čadra

Komentáře

Základní informace

15
březen 2019
17:00

Zobrazit na mapě

Knihovna Třinec

Přispívej i Ty

Víš o údálostech v regionu, které by mohly ostatní zajímat? Pořádáš sportovní akci nebo jen chceš prezentovat úspěch svého sportovního klubu? Napiš nám, připoj se do naši komunity aktivních lidí a publikuj informace z regionu.