FESTIVALOVÉ JEDNOHUBKY srpen

FESTIVALOVÉ JEDNOHUBKY srpen

14 St
srpen 2019
17:30 - 21:30

V měsíci srpnu nás čekají dramatické FESTIVALOVÉ JEDNOHUBKY! V 17:30 se podíváme na snímek Bouřlivé výšiny, který vznikl na motivy slavného románu Emily Brontëové Na větrné hůrce. Do adaptace osudového příběhu se pustila jedna z neoriginálnějších britských režisérek současnosti Andrea Arnoldová. V příběhu silného vztahu dvou mladých lidí odmítla obvyklé konvence a nesoustředila se na dialogy, ale na vyprávění pomocí strohých, ale podmanivých obrazů. Ve 20:00 promítneme film oslavující lásku ke knihám. Florencino knihkupectví je natočeno podle knižní předlohy od již zesnulé britské autorky Penelope Fitzgerald. Hlavní hrdinka filmu, Emily Mortimer se jako svobodomyslná vdova Florence, rozhodne otevřít si v 50. letech v konzervativním britském městečku knihkupectví s provokativními tituly.

 

BOUŘLIVÉ VÝŠINY

Mladý chlapec neznámého původu je zachráněn před chudobou. V nové rodině se brzy projeví silné pouto mezi ním a nevlastní sestrou Cathy. Román Na větrné hůrce Emily Brontëové se dočkal nespočtu adaptací. Po klasických verzích Buñuelových, Rivettových či Wylerových se do osudového příběhu pustila britská režisérka Andrea Arnoldová. Citlivá pozorovatelka ve svém naturalistickém čtení předlohy odmítá konvence většiny literárních adaptací, nesoustředí se na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů, v nichž se odráží jak gotické tóny knihy, tak jemné pohnutky v chování hrdinů.

 

FLORENCINO KNIHKUPECTVÍ

Film oslavující lásku ke knihám je adaptací slavného románu Penelope Fitzgeraldové z roku 1978, odehrávající se v ospalém anglickém městečku 50. let. Právě tady se Florence Greenová rozhodne otevřít knihkupectví s progresivní moderní literaturou, aby se po smrti manžela jen neutápěla v žalu. Tiché městečko Hardborough, nedotčené sociální či sexuální revolucí, které probíhají ve vzdálených velkoměstech, ale není na provokativní díla současné literatury připraveno. Když Florence začne propagovat klasická díla soudobé prózy, jakými jsou například Nabokovova „Lolita“ nebo „451 stupňů Fahrenheita“ Raye Bradburyho, v místních maloměšťácích probudí dlouho potlačované emoce. Navíc svými činy rozhněvá manipulativní a pomstychtivou doyenku místní společnosti Violet Gamartovou, v níž změny prosazované hlavní hrdinkou vzbudí žárlivost pramenící z uražené ješitnosti, a rozhodne se Florence její plán překazit…

Komentáře

Základní informace

14 St
srpen 2019
17:30 - 21:30

Zobrazit na mapě

kino Kosmos

Přispívej i Ty

Víš o údálostech v regionu, které by mohly ostatní zajímat? Pořádáš sportovní akci nebo jen chceš prezentovat úspěch svého sportovního klubu? Napiš nám, připoj se do naši komunity aktivních lidí a publikuj informace z regionu.